תצוגת לילה

אדי בוטשטיין
גילעד קוולר
Eddie Botstein
Gilad Kweller

״דיור מיוחד״ לשעת משבר הקורונה במרקם אורבני- שכונת ״נווה שאנן-צפון״ בעיר תל אביב יפו.

בהנחיית: אדר׳ שרון רוטברד

gilad.kweller@gmail.com
eddie7b@gmail.com

״דיור מיוחד״ לשעת משבר הקורונה במרקם אורבני
שכונת ״נווה שאנן-צפון״ בתל אביב יפו

סביב מגרש התחנה המרכזית הישנה בתל אביב מקודמת תכנית גדולה המכונה ״מתחם השומרון״, אשר מתפרשת על כמה מגרשים בעלי אופי שונה מאוד. בחלקם בנויים בנינים שנמצאים בשימוש, בחלקם בניינים נטושים וחלקים פנויים או שעברו הריסה של מבנים ארעיים. התוכנית מקדמת הריסה של הרבה מבנים , איחודי חלקות קטנות עם גדולות, הפקעות קרקע וכו', על מנת לבנות מגדלי משרדים ומגורים רבי קומות. תוכנית בסדר גודל כזה עלולה לקחת המון שנים לביצוע, ובינתיים אזור התחנה הישנה ממשיך להיות מוזנח בהמתנה לפתרונות.

במצב הנוכחי בעקבות משבר הקורונה, כאשר המון חברות אשר שוכרות משרדים מתחילות לעבור לעבודה מהבית באופן קבוע, בניית מגדלי משרדים נוספים הופכת להיות מיותרת. מצד שני עליות הדיור בעיר עולות באופן מתמיד ואנשים רבים עוזבים לאזורים זולים יותר. לכן יש לתת מענה מהיר יותר למצב ולא להשאיר את השטח לעוד שנים רבות במצב הנוכחי.

"בעולם כבר הבינו שחוסן ואיכות חיים בחברה תלויים בגיוון האנושי שמרכיב אותה. אם לא נדאג שאנשים מרקעים, מעמדות סוציו־אקונומיים וממגזרים שונים יתגוררו אלה לצד אלה — נהיה חברה עצובה מאוד.
איך עושים את זה? לא צריך להמציא את הגלגל. העולם מלא במודלים קיימים של דיור בר השגה. כמעט כל מה שצריך, זה להקים מצאי דירות ולקבוע מבחני הכנסה מתאימים לשוכרים. בעולם מקובלת ההגדרה של נטולי דיור כבעלי הכנסה חציונית, ממוצעת, או קרוב לכך. הדבר נועד להבחין בין קהל היעד של דיור בר השגה לבין קהל היעד של דיור ציבורי/סוציאלי." (רון חולדאי – דה מרקר 25.02.18).

לדעתנו המצב בשטח דורש תכנון שיכול לצאת לפועל בזמן הקצר ביותר ולספק מענה למחסור בדיור בר השגה ולשמור על המרקם של האזור. מכך נובע שהתכנון צריך להתבסס על המגרשים הקיימים ולהימנע מאיחודים מורכבים של מגרשים קטנים כגון אלה שמדרום לשביל עכו בבעלויות פרטיות עם מגרשים גדולים אשר מצפון לשביל עכו בבעלות לוינשטיין נכסים ושיכון ובינוי בע"מ. את המגרשים הגדולים אנו מציעים לחלק לחלקות קטנות לפי מה שכבר קיים באזור ולחלקם או להגרילם בין עמותות או יזמים קטנים שכל אחד מהם יבנה על מגרשו בהתאם לצרכים שלו ולפי החוקים שיקבעו בתוכנית הכללית לאזור.

מגישים: אדי בוטשטיין וגילעד קוולר.

מנחה הסטודיו: אדר׳ שרון רוטברד.

פרויקט גמר 2020.


Close