תצוגת לילה

מור סופר
Mor Sofer

עיר נהר

בהנחיית: אדר' שמואל גרואג, אדר' אחמד חרוף

morsofer0709@gmail.com
https://morsofer0709.wixsite.com/morsofer

נהריה, עיר צפונית שבעבר נחשבה לבירת הגליל. היא הוקמה על ידי יהודים יוצאי גרמניה בשנת 1934, וייחודה מתאפיין בנחל הגעתון החוצה אותה. הנחל, שבעבר היה לתפארתה של העיר, נחשב כיום כמטרד וצומצם לכדי תעלה. נוסף על כך, בחודשי החורף של 2019-2020 חווינו מזגי אוויר קיצוניים והתמודדנו עם סיטואציות רדיקאליות ויוצאות דופן. העיר הושבתה מספר ימים בעקבות הצפות (70 ס”מ מעל פני הקרקע), אשר מנעו את הקיום היומיומי באזור מרכז העיר העוטף את נחל הגעתון. אירוע בקנה מידה כזה הוא אמנם חד פעמי, אך יחד עם זאת, כמעט בכל שנה מתמודדים תושבי נהריה עם הצפות בסדר גודל כזה או אחר.
בשנים האחרונות פותחה גישה חדשה בנוגע ליחס ולטיפול במי הנגר העירוניים. גישה זו מעניקה מענה טכנולוגי ותכנוני להתמודדות עם השפעות שינויי האקלים, ולרתימת מי הנגר לכדי משאב מים מניב. היא פותחת זווית מבט חדשה על העיר כ’עיר רגישת מים’, ומשנה את כללי המשחק בכל הנוגע ליחס העיר למים ולהפיכתם ממטרד לנכס אורבני.
כיצד והאם ניתן לתכנן ולעצב את נהריה כעיר רגישת מים? האם ניתן לממש את הפוטנציאל של המפגש בין עיר לטבע, דרך תכנון עירוני המיועד להכיל את ההצפות בנהריה? אלו יתרונות או חסרונות יביא שינוי הקונספט של היחס בין העיר לטבע ולמים?


Close